Wybór ubranka na chrzest – czym się kierować

Wybór ubranka na chrzest – czym się kierować

Uroczyste ubranka do chrztu oznaczają obmycie dziecka z występku Adama i Ewy i bycie nowym członkiem społeczności kościelnej. Przypomnijmy skąd wziął się ten rytuał i w jakich sklepach można kupić idealne akcesoria na na to wydarzenie.

Jak dobrać właściwe ubranko do chrztu?

Kluczowym zwyczajem, który włącza dziecko do duchowej społeczności jest chrzest. W naszej tradycji utarło się, że to osoba podająca dziecko organizuje ubranka do chrztu. Tradycyjna sukienka jest utrzymana w jasnej tonacji kolorystycznej, zawiera również imię dziecka oraz ewentualnie datę chrztu. Jasna kolorystyka wyraża bezgrzeszność, niewinność i ufność Bogu. Kilkadziesiąt lat temu ubranko do chrztu było w formie sukienki, aczkolwiek współczesne tendencje są wyjątkowo zróżnicowane. Wśród najchętniej kupowanych ubranek przeważają miniaturowe garniturki, zwiewne spódniczki, rozczulające włóczkowe buty. Chrzestni często kupują też muszki, strojne kapelusiki, samodzielnie wykonywane narzutki.

W jakich sklepach można kupić ubranko do chrztu?

W sklepach on-line nabędziemy ogromny asortyment szatek. Tam ubranka do chrztu są nawet 15% bardziej atrakcyjne cenowo niż w tradycyjnych butikach. Mamy szansę tutaj nabyć całe komplety, posiadające kilka części (na przykład śpioszki, opaska, spodenki). Kiedy weźmiemy pod uwagę barwy, to popularne są écru, bladoróżowy, pastele, ale opiekunowie decydują się także na intensywniejsze elementy (np. fioletowe krawaciki u chłopców). Zadbajmy jednak o to, żeby ubranko do chrztu nie uwłaczało powadze sytuacji.