Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Kup rynny metalowe na www.regamet.pl.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak zakładanie rynien. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu albo pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe czy PCV – co kupić?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – głównie z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania powinno się więc przedyskutować z ekspertem.

Nasza siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08