Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Przeglądając asortyment sklepów z roletami, łatwo spostrzeżesz, że występują one w kilkudziesięciu kolorach. Na jaki kolor postawić? Istnieje parę reguł, które warto poznać przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszych informacji i wybierz dla siebie roletę w kolorze idealnym!

Które kolory rolet dobrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją trzy kluczowe trendy: minimalizm, dopełnienie oraz kontrast. Minimalizm jest dedykowany fanom czystych, prostych pomieszczeń, z niedużą liczbą dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Przynależysz do tej grupy? Wybierz rolety w kolorze beżowym, écru, szarym lub piaskowym. Neutralne barwy nie będą się odznaczać, a rolety stanowić będą tło dla reszty dodatków w pokoju. Następny nurt to siła kontrastu. Dla podstawowych kolorów: niebieskiego, czerwonego i żółtego przeciwstawne będą odpowiednio: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Jeśli masz meble bądź ściany w niebieskim kolorze, to kontrastować z nimi będzie najsilniej element – przykładowo rolety – w barwie pomarańczowej. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dopasuj do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Urządzasz pokój w odcieniach szarości? Wybierz zatem rolety tej samej barwie.

Czy kolory rolet oddziałują na samopoczucie?

Według ogólnej zasady wpływu barw na nasz samopoczucie, kolory zimne uspokajają, natomiast ciepłe pobudzają. Mocny żółty pobudzi do działania – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to równoznacznik odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w pokoju dziennym i tam, gdzie wypoczywasz. Wręcz idealny do sypialni jest kojący kolor niebieski. Lubisz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna wywołać agresję oraz eskalować napięcia i nerwowe sytuacje. Wykorzystuj ją tylko w niewielkich dodatkach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki czy obraz na ścianie zupełnie wystarczą, by uatrakcyjnić pokój.