Kryminały, horrory i thrillery – dlaczego lubimy czuć strach czytając książki?

książki kryminalne, książki thrillery

Znacząca rzesza miłośników książek to fani strasznych opowieści. Niektórzy wolą opowieści z pogranicza horroru, pozostali chcą zanurzać się w dalekie zakątki zagmatwanych umysłów psychopatycznych morderców czy bestialskich bandziorów. W gąszczu platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji przybliżających odbiorcom historie z prawdziwego życia oraz te zupełnie zmyślone, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych metod ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny uwielbiamy makabryczne opowieści?

Fanatyk thrillerów oraz kryminałów bezzwłocznie odpowie, że idzie o silny zastrzyk adrenaliny. Oglądając albo czytając przerażające historie chcemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się intensywnemu wrażeniu przerażenia, którego sporadycznie przeżywa się na co dzień. W dzisiejszych czasach nie ma dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to na ogół finansami, pracą czy problemami zdrowotnymi. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których nasz organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. To dlatego baśnie braci Grimm oraz Andersena mają częstokroć tak niepokojący i okrutny charakter – w ten sposób bajki te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, uświadamiając je zarazem, że dobro czasem nie wygrywa.

Książki kryminalne sprawniej budują klimat niż ich filmowe ekranizacje

XXI wiek to okres szybkiej rozrywki. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią wolną chwilę, szukają serialu z zamkniętą historią czy też filmu, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Miłośnicy mrocznych horrorów i kryminałów są praktycznie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na rozmaitych platformach VOD. Co godne uwydatnienia, często te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść thriller i kryminalną, konsumuje się odmiennie aniżeli film – wolniej, czyli z większą uwagą. W słowie pisanym każda deskrypcja, rozmowa czy bohater (a także postać z ostatniego planu) kształtuje klimat snutej historii. Strach wyzwalany jest u czytelnika najczęściej powoli, lecz daje to więcej czasu na dokładną analizę przedstawionych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeśli więc masz czas i kochasz czytać, daj się ponieść horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa