Innowacja w produkcji mat grzewczych

Innowacja w produkcji mat grzewczych

Tradycyjne maty grzewcze, wyposażone w instalację z przewodów elektrycznych, posiadają sporo wad. Najistotniejsze to stosunkowo słaba efektywność i niska plastyczność, powodująca, iż ich użycie na nierównych powierzchniach jest problematyczne, a niekiedy też niemożliwe. Minusów tych nie posiadają maty grzewcze wykonane z nanomateriałów węglowych. Ze względu na to, że w warstwie molekularnej charakteryzują się jednolitą fakturą, wykazują wyższą oporność (przez co szybciej się nagrzewają) oraz pobierają mniej prądu. Ta zaleta również pozwala na dopasowanie ich do prawie wszystkich materiałów. Jakie jednak atuty oprócz tego wyróżniają takie maty grzewcze? Gdzie są używane?

Maty grzewcze – zalety

Mały opór powoduje, iż karbonowe maty grzewcze bywają nakładane na rozmaite powierzchnie – od tkanin, przez materiały naturalne, aż po tworzywa syntetyczne. Wyroby posiadające węglowe maty grzewcze mają identyczne cechy użytkowe, jak te nie posiadające żadnej takiego dodatku. Maty grzewcze z karbonu zużywają energię o niskim napięciu, dzięki czemu zapewniają ochronę używających – nawet w kontakcie z wilgocią nie są niebezpieczne. Warto również nadmienić o tym, że tego typu maty gwarantują równomierne rozprowadzenie energii, a dzięki temu komfort eksploatacji wyposażonych w nie wyrobów.

Zastosowania mat grzewczych

Gdzie zatem wykorzystywane są karbonowe maty grzewcze? Najczęściej sięgają po nie producenci sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego. Poza tym wykorzystywane są także w meblach oraz akcesoria domowych – z ich użyciem produkowane są między innymi ogrzewane krzesła. Węglowe maty bywają też wykorzystywane do wytwarzania sprzętu laboratoryjnego, wojskowego i maszyn transportowych – na przykład wentylacji, podgrzewanych foteli samochodowych, jak również ogrzewania przedziałów kolejowych i podzespołów narażonych na chłód.