Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Implanty zębów to najlepszy sposób na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i braku jednego zęba. Ich najważniejszymi zaletami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zęba wraz z koronąwygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich zakładanie jest też mniej dotkliwe dla pacjenta niż założenie mostu lub pełnej protezy – nie wymaga szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ów zabieg i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębów – jak przebiega ich założenie?

Zabieg wstawienia implantów stomatologicznych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Równie istotne jest też odpowiednie nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. Następnie dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To niezwykle trudna część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i biegłości. Dokładność ważna jest również przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w łożu. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a środki przeciwbólowe

Proces zakładania implantu stomatologicznego rodzi u części osób przerażenie związane z potencjalnym dotkliwym bólem odczuwanym w czasie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest zupełnie nieuzasadniony. Współczesna implantologia korzysta z bardzo skutecznych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo wrażliwi na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które zupełnie usunie możliwość odczuwania stresu przed chirurgiem-stomatologiem.