Dlaczego powinniśmy nosić maskę przeciw smogowi?

Dlaczego powinniśmy nosić maskę przeciw smogowi?

Południowe regiony Polski i największe metropolie zaliczane są do szczególnie zapylonych obszarów Unii Europejskiej. Nic zatem zaskakującego, iż ich władze szukają metod, jakie pozwoliłyby na ograniczenie szkodliwych skutków zanieczyszczenia powietrza. Najistotniejsze oczywiście są działania, dzięki jakim osiągalne stanie się ograniczenie liczby emitowanych pyłów – tak przez zakłady, jak i piece w domach. Dopóki niestety w atmosferze wciąż znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, najważniejsze jest zabezpieczenie układu oddechowego przed ich złym działaniem. Z tego względu tak ważne okazuje się, by wszyscy, którzy dość często spędzają czas na dworze, kupili maskę przeciw smogowi.

Jak działa maska przeciw smogowi?

Maska przeciw smogowi powinna chronić płuca oraz przełyk od pyłów z powietrza – dlatego jej brzegi ściśle przylegają do twarzy. Najistotniejszymi elementami takich masek są oczywiście filtry, gdyż te blokują drobiny smogu. By okazały się efektywne, powinny być zrobione z aktywnego karbonu o właściwej strukturze, która umożliwi zatrzymanie także najmniejszych drobin. Z tego powodu musimy wiedzieć, że po założeniu maski oddychanie ma prawo okazać się w niewielkim stopniu trudniejsze niż bez niej.

Maska przeciw smogowi – która będzie najlepsza?

Zakładanie maski przeciw smogowi da pozytywne efekty wyłącznie wtedy, gdy będziemy ją nosić zawsze, kiedy znajdujemy się na zewnątrz. Z uwagi na ten fakt przy jej wyborze koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy maska będzie dostosowana do kształtu naszej twarzy i czy możemy swobodnie w niej oddychać. Na rynku sprzedawane są rozmaite maski przeciw smogowi – zarówno proste modele, jak i te z wymiennym filtrem. Jeśli chcemy korzystać z niej w czasie uprawiania sportu, trafionym pomysłem będzie kupno drugiego typu – te maski są bowiem bardziej efektywne i wygodniejsze.