Czym zajmuje się stomatolog?

Czym zajmuje się stomatolog?

Lekarzem, o którym nie wspominamy ochoczo, jest stomatolog. Gros Polaków jest przerażona na myśl o bólu związanym ze świdrowaniem, leczeniem polegającym na endodoncji, ekstrakcją zębów czy skalingiem kamienia nazębnego. Żeby uniknąć dokuczliwych czynności w gabinecie dentystycznym, wystarczy przecież tylko kompleksowo troszczyć się o czystość dziąseł.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się stomatolog?

Pamiętajmy, że stomatolog to zawód, który istnieje od starożytności, kiedy to zaczęto wykonywać pierwsze ekstrakcje zębów. W dzisiejszych czasach stomatolodzy posiadają o wiele nowocześniejsze zabiegi lecznicze, które pozwalają nam uchronić się od dotkliwego bólu i chwalić się nieskazitelnym uzębieniem. Stomatolog musi przejść specjalistyczne praktyki, jak również powinien charakteryzować się wrażliwością, ażeby profesjonalnie wykonywać zabiegi lecznicze. Z pewnością niewielka część osób nadaje się do wykonywania tego trudnego zawodu.

W jaki sposób uchronić się przed częstymi odwiedzinami?

Stomatolog nie będzie wywoływał w nas strachu, jeśli zaczniemy wykonywać częste czynności pielęgnacyjne jamy ustnej. Starajmy się szczotkować jamę ustną po jedzeniu i piciu, przynajmniej 2 razy w ciągu dnia. Nie bagatelizujmy dopasowanych do naszych dziąseł akcesoriów stomatologicznych. Warto kupić szczoteczkę elektryczną, ponieważ skuteczniej wymiata bakterie niż te zwykłe. Zaopatrzmy się w zestaw nici specjalistycznych i płukanek do czyszczenia jamy ustnej. Nie lekceważmy porad, żeby już od okresu przedszkolnego przyzwyczajać pociechy do odpowiedniej profilaktyki – wówczas będą cieszyć się zdrowymi zębami i nie będą obawiały się odwiedzić stomatologa. Od 1 roku życia zaleca się zacząć pierwsze mycie zębów. Żeby kilkulatek zaaklimatyzował się w gabinecie należy zaprowadzić go do stomatologa. Inicjalna wizyta w klinice stomatologicznej powinna bazować tylko na rozmowie z doktorem. Stomatolog winien zaprezentować maluchowi miejsce zabiegowe oraz przyrządy dentystyczne.