Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.