Trudno wyczuć, w którym miejscu kończy się świadomie picie alkoholu, a zaczyna nałóg. Chory może być zdania, że wszystko jest pod kontrolą, ale specjalista powie, że to już nałóg. W jaki sposób więc rozpoznać alkoholizm i co zrobić, by pomóc nadużywającemu napojów wyskokowych bliskiemu?
Regularne spożycie – oznaka alkoholizmu
W przypadku zdiagnozowania nałogu alkoholowego nie ma znaczenia ilość spożywanego alkoholu. Liczy się natomiast to, ile razy w tygodniu chory ma chęć na szklankę – kiedy zdarza się to w stałych odstępach, potraktuj to jako ważne ostrzeżenie.
Alkoholizm w poszczególnych fazach
Alkoholizm zaczyna się niewinnie – uzależniony zauważa, że picie jest metodą na zapomnienie problemów, a ilość pitych trunków zaczyna wrastać. Następne stadium zdiagnozujesz, gdy twój bliski nie będzie pamiętał tego, co działo się pod wpływem. Krytyczne stadia to natomiast utrata świadomości spożycia oraz notoryczne upijanie się.
Czy to alkoholizm?
Alkoholizm możesz zauważyć zarówno w zwyczajach uzależnionego, jak i jego stanie fizycznym. Reaguj kiedy dostrzeżesz, że ktoś z twojej rodziny przestał zajmować się dotychczasowymi pasjami lub za wszelką cenę chce znaleźć okazję do sięgnięcia po kieliszek. Twoją uwagę muszą również zwrócić blada twarz, trzęsienie się mięśni oraz zaburzenia łaknienia.
Leczenie alkoholizmu
Oczekiwane efekty przyniesie wieloletnia terapia grupowa. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również dobór właściwych medykamentów, chociaż na powodzenie ma wpływ przede wszystkim nastawienie chorego. Alkoholizm jest przewlekłym schorzeniem – z uwagi na to warto uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma, by już nigdy nie sięgnął po napoje z procentami.