W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach psychotechnicznych Kęty? Wejdź na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy osobowości kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Na początku kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania oraz cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Następnym etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza przede wszystkim widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie badań wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]