Profesjonalne spawanie światłowodów

Profesjonalne spawanie światłowodów

Światłowody, czyli włókna szklane przewodzące światło, to zaawansowane technicznie medium transmisyjne. To właśnie one sprawiają, że możemy korzystać z szybkiego internetu. W jaki sposób wykonuje się usługę spawania światłowodów i dlaczego jest to tak istotne?

Spawanie światłowodu – sprawdzanie tłumienności

Spawanie światłowodów można przeprowadzać na 2 sposoby. Pierwszy z nich to spawanie z wykorzystaniem szybkozłączek, które wykorzystywane jest w wypadku krótkich światłowodów. Inną metodą jest spawanie światłowodu przy pomocy dedykowanych urządzeń. Wykorzystywane do tego celu spawarki światłowodowe nagrzewają końcówki włókna i scalają je ze sobą. Żeby połączenie było wytrzymałe światłowód montuje w mufie. Niezwykle ważne jest przy tym dokonanie weryfikacji wykonania każdego spawu. W tym celu wykonywany jest profesjonalny pomiar optyczny. Jego zadaniem jest sprawdzenie parametrów sieci, określenie czy ma prawidłową przepustowość.

Spawanie światłowodów – prawidłowe spojenie przewodów

Pomiar optyczny sprawdza współczynnik odbicia, dzięki niemu można też wyszukać konkretne źródło awarii światłowodu. Urządzenie służące do pomiaru wskazuje również rozkład tłumienia wzdłuż światłowodu (wydruku lub na ekranie). Właściwe złączenie światłowodów ma ogromne znaczenie i zapobiega utracie sygnału. Spawanie światłowodów wykonuje się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, w nowych lub już funkcjonujących przewodach. Taką usługę najlepiej powierzyć fachowcom specjalizującym się w optyce światłowodowej. Tylko wówczas będziemy pewni, że sieć jest zespojona właściwie. W Małopolsce działa wiele firm specjalizujących się w spawaniu światłowodów.