Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet jeśli budynek ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, iż z biegiem czasu mury będzie penetrować woda. Może się to zdarzyć także niespodziewanie z powodu podtopienia bądź w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a niekiedy pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w efekcie osłabionej lub źle wykonanej hydroizolacji murów.

Osuszanie murów – najpierw identyfikacja przyczyn

Zawilgocenie ścian nie znaczy od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak toalety, kuchnie i niewietrzone piwnice wykwitająca na ścianach pleśń jest często efektem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu bądź dachu. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz ściany budowli lub gdy doszło do podtopienia na skutek powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla specjalistów z zakresu hydroizolacji.

Metody osuszania ścian

Zawodowcy, którzy mają rozległe doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoją pracę od diagnozy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Jest to baza do wybrania adekwatnych sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach tworzą się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w ściany. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wzwyż – czasami nawet na parę metrów. Zdarza się to często, przede wszystkim w starych budynkach, jednak można to naprawić przywracając izolację poziomą murów, która zablokuje unoszenie się wilgoci wzwyż. Następnym krokiem, oczywiście po właściwym przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie murów wymaga czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych bądź papy termozgrzewalnej, a następnie nałożenie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Nierzadko niezbędne będzie także naprawa łączenia izolacji murów z izolacją innych elementów budynków, jak dylatacje, przepusty rur i ściany żelbetowe.