Ochrona danych osobowych – komu przyda się szkolenie?

Ochrona danych osobowych – komu przyda się szkolenie?

Pierwszym oficjalnym aktem w Polsce, który dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ten termin oraz mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl ustawy dane osobowe to każde dane, które pozwalają na rozpoznanie danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć możemy zatem numer PESEL, adres czy nazwisko i imię, ale też te określane jako dane wrażliwe – m. in. wiadomości o możliwych sprawach sądowych, stanie zdrowia oraz religii. O ich ochronę należy zadbać tym bardziej, że dzięki internetowi ich zdobycie i wykorzystanie okazuje się banalnie proste.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju firmy. Jedne dysponują tylko danymi swoich współpracowników, inne natomiast mają dojście również do danych klientów. We obu przypadkach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, jak zagwarantować im ochronę. Okazuje się to naprawdę ważne, bowiem po stwierdzeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić dotkliwe sankcje – po pierwsze finansowe, lecz w skrajnych sytuacjach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – przebieg

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników administrujących takimi informacjami – będą to na przykład specjaliści z sekretariatów, do spraw rekrutacji lub archiwów. W jego cenę wliczone są również materiały dydaktyczne, przez które uczestnicy łatwiej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu kursu, podczas którego nauczą się, jak zapewnić ochronę informacji, kursanci dostają specjalne świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zwykle zamykane są w tym samym dniu.