Jak poprowadzić szkolenie w grupie

Jak poprowadzić szkolenie w grupie

Szkolenia stają się coraz bardziej modne – dzięki nim można m. in. pokonać nieśmiałość, osiągnąć cele zawodowe czy nauczyć się organizacji czasu. Żeby jednak osiągnięcie zamierzonych rezultatów było możliwe, szkolenie musi być właściwie przygotowane. Jakie metody najlepiej wykorzystywać?

Jak poprowadzić szkolenie – metody praktyczne i ich wykorzystanie

Efektywne szkolenie powinno zainteresować uczestników i przynieść określone skutki. Nie wszystkie kursy dostępne na rynku są niestety efektywne, dużo zależy od używanych technik oraz zaangażowania coacha. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Przede wszystkim nie może być ono jednostajne dla uczestników, a także odwoływać się wyłącznie do wiedzy teoretycznej. Właśnie dlatego tak wielu szkoleniowców wykorzystuje innowacyjne metody do których należą m. in. metoda rządu, symulacja, gra grupowa czy burza mózgów. Ćwiczenia praktyczne ułatwiają przyswajanie informacji oraz wypracowanie określonych zachowań. Współcześnie szczególną wagę przywiązuje się do technik praktycznych, które przynoszą wymierne efekty. Suche fakty okazują się niewystarczające, słuchacze muszą z autopsji znać określone metody.

Jak poprowadzić szkolenie – dodatkowe wskazówki, by osiągnąć zamierzone cele

Innowacyjne metody szkoleniowe nie są gwarancją sukcesu. Istotną sugestią jest także dokonanie umiejętnego podziału kursantów na podgrupy, np. na zasadzie odliczania. To powoduje, że uczestnicy czują się bezpiecznie i właśnie w ten sposób wyglądają np. szkolenia dla managerów. Kolejnym sposobem podziału kursantów na grupki jest dołączanie do liderów. Zupełnie inaczej wygląda jednak szkolenie osób, które przeszły kryzys – mogą dobrać się w grupy samodzielnie. Taki podział gwarantuje, że kursanci będą mogli osiągnąć zamierzone cele, a samo szkolenie będzie ciekawe.