Gatunki i rodzaje traw, czyli o zakładaniu i utrzymaniu trawników

Gatunki i rodzaje traw, czyli o zakładaniu i utrzymaniu trawników

Równo przystrzyżony trawnik wygląda stylowo i wspaniale komponuje się z całością posesji. Na rynku istnieją podmioty, które gruntownie zajmują się utrzymaniem trawników. Jakie podmioty korzystają z ich oferty i jakie usługi świadczą?

Zakładanie i utrzymanie trawników – dla gmin i instytucji

Podmioty zajmujące się zakładaniem trawników stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich m. in. zespoły pałaców, firmy prywatne, gminy czy zarządy zieleni miejskiej, które muszą zatroszczyć się o duże areały przestrzeni. Do obsiania trawnika wykorzystuje się wiele gatunków roślin, wśród których wyróżniamy kostrzewę czerwoną kępową, Lolium perenne czy Poa pratensis. Ogromną popularnością cieszy się również trawa w rolkach, która zapewnia prawie natychmiastowe efekty. Jaki typ trawy wybrać? Wszystko zależy od spodziewanych rezultatów, wielkości działki oraz rodzaju terenu. Gatunki z rolki sprawdzają się nawet w przypadku pochyłego terenu.

Zakładanie i utrzymanie trawników – kiedy stosuje się automatyczne zraszacze?

Podmioty zajmujące się utrzymaniem trawników stosują specjalistyczne narzędzia, które pomagają przeprowadzić wszystkie prace. Wśród nich wyróżniamy np. koparki, równiarki laserowe, agregaty oraz wiele innych praktycznych maszyn. Dzięki nim prace takie jak koszenie trawników odbywają się zdecydowanie szybciej. Niezwykle ważne jest też nawadnianie trawnika, które często odbywa się za pomocą nowoczesnych zraszaczy. Firmy zajmujące się zakładaniem trawników dbają także o regenerację trawnika, który uległ zniszczeniu wskutek czynników zewnętrznych, jak np. śnieg lub uszkodzenia mechaniczne. Dzięki profesjonalnym zabiegom, do których zaliczyć można napowietrzanie, odchwaszczenie czy włókowanie, trawnik znowu prezentuje się estetycznie.