Nie do wszystkich pomieszczeń w zakładzie mogą dostać się zwykli pracownicy. Ustawienie grafik zawiadamiających o zakazie nie przynosi niestety oczekiwanych rezultatów – pracownicy potrafią je przecież zbagatelizować. Jak uniknąć podobnych trudności? Warto zwłaszcza założyć system kontroli dostępu. Bez trudu zamkniemy określone miejsca dla konkretnych pracowników, a także zmierzymy, jak długo znajdowali się w nich uprzywilejowani pracownicy. Co jednak jest istotne przed montażem takiego systemu? Jak on funkcjonuje?
Funkcjonowanie systemu kontroli dostępu
Główną częścią systemu kontroli dostępu są elektroniczne zamknięcia, które otwierają drzwi jedynie wtedy, gdy przechodząca osoba wykaże, że posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Zazwyczaj dzieje się to za pomocą odpowiedniego terminala, do którego zbliżana jest karta. Podobne systemy umożliwiają łatwe nadanie pozwoleń przez pracodawcę , a także sprawdzenie, jakie osoby znajdywały się w chronionych strefach – na przykład za pomocą kamer.
Gdzie stosuje się systemy kontroli dostępu?
Warto napisać, że system kontroli dostępu jest wykorzystywany nie tylko w zakładach pracy. Bardzo chętnie decydują się na jego założenie również placówki oświatowe, w których jest on najlepszy, kiedy ważne są sprawy bezpieczeństwa uczniów. System kontroli dostępu można zaobserwować oprócz tego w szpitalach i pozostałych obiektach publicznych, w których zamyka dostęp do określonych pomieszczeń.