Lokatorzy budynków jednorodzinnych niewątpliwie doskonale wiedzą, jak duże wydatki związane są z ogrzaniem pomieszczeń. Nie może więc zaskakiwać, że w toku szukania kolejnego mieszkania dla wielu z nas bardzo istotne będą właściwości cieplne konkretnego obiektu. Właśnie dlatego Ministerstwo Infrastruktury określiło przepisy, w myśl których sprzedający nieruchomość powinien dostarczyć nabywcy świadectwo energetyczne budynku. Dotyczy to wszelkich oferowanych lokali mieszkalnych, a jego specyfikę określa ustawa. Co zatem musi widnieć na świadectwie energetycznym budynku? I, co najważniejsze, komu powierzyć jego przeprowadzenie?
Co to jest świadectwo energetyczne budynku?
Świadectwo energetyczne budynku to dokument, w którym zawarte są informacje dotyczące liczby ciepła niezbędnej do ogrzewania budynku. Jest ona szacowana na podstawie porównania liczby ciepła zużywanej przez cały rok do spełnienia potrzeb lokatorów budynku. Świadectwa energetyczne budynków naprawdę ważne okazują się dla budynków wykorzystywanych przez państwowe organy i tych, które mają powierzchnię większą od 500 metrów kwadratowych – w nich świadectwo energetyczne musi widnieć w punkcie dostępnym dla wszystkich lokatorów.
Kto wykona świadectwo energetyczne budynku?
Jak nietrudno stwierdzić, świadectwa energetyczne budynków powinny zostać przeprowadzone przez uprawnionych do tego fachowców. To natomiast powoduje, iż ich wyszukanie z pewnością nie okaże się problemem tak dużym, jak w przypadku wielu innych usług – szczególnie, że oferujące je przedsiębiorstwa funkcjonują we wszystkich dużych miastach. O wiele istotniejsze będzie bowiem to, by nie zapominać o tym, aby znaleźć fachowca w odpowiednim terminie. Świadectwa energetyczne budynków ważne są wszak tylko przez dziesięć lat – później należy przeprowadzić je powtórnie.