Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Zamów badania wysokościowe Kęty na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Praca na wysokościach uznawana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się drobiazgowym testom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania czynności związanych z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

Definicję pracy na wysokości określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na słupach, kominach, pomostach itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych dolegliwości mogących negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania laryngologicznego, neurologicznego oraz okulistycznego. Zadaniem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta krótkowzroczności, problemów z błędnikiem lub epilepsji. Dodatkowo trzeba także poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą poddawać się im regularnie co 12 miesięcy. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, zez, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest noszenie soczewek kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy osoby obsługujące linie napowietrzne.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]