Badania psychologiczne kierowców, czyli psycholog w służbie kierowców

Badania psychologiczne kierowców, czyli psycholog w służbie kierowców

Więcej szczegółów o badaniach kierowców Bielsko - zajrzyj w to miejsce

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania określonych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, nierzadko bardzo się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego się bać. Komplet badań składa się z testów osobowościowych, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji, wywiadu psychologicznego oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Określają między innymi neurotyzm, psychotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje wirometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, stereometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy używają okularów, powinni jedynie pamiętać, aby wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D+E i D. Przejść muszą je także osoby, które chcą wykonywać zawód egzaminatora i instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek, a także na operatorów wózków widłowych. Warto dodać, że poddać muszą się im również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy poddać się im jedynie raz.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]