Badania operatorów – na czym polegają?

Badania operatorów – na czym polegają?

Dalsze informacje o badaniach operatorów Bielsko Biała - kliknij w to miejsce

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce poznać nasze relacje z matką. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują również zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe i temperamentalne, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się szczerość i dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Poznając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie umiała w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do widzenia przestrzennego, oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić tylko psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można utracić prawo do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]