System bankowy SWIFT – co to?

System bankowy SWIFT – co to?

Tutaj uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące systemu SWIFT.

Pomimo, że w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, dużo osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw efektywnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na całym świecie funkcjonują również różnorodne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie jednego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i masa innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]