Srebro bulionowe – czy warto kupować takie monety lokacyjne?

Srebro bulionowe – czy warto kupować takie monety lokacyjne?

Więcej o srebrze bulionowym na goldbroker.pl.

Monety lokacyjne, czyli monety bulionowe, to kolejna opcja dla osób chcących lokować swój kapitał w kruszce. Bez wątpienia najpopularniejszym metalem szlachetnym również w tym obszarze inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatnich latach coraz więcej mennic krajowych emituje srebrne monety bulionowe, które ekspresowo zyskały sobie wiernych zwolenników, w szczególności wśród inwestorów z nieco mniej zasobnym portfelem.

Srebrne monety bulionowe – wartość silnie powiązana z aktualną ceną srebra

Można powiedzieć, iż srebrne monety bulionowe są praktycznie nowością inwestycyjną. Wytwarzane są przez mennice kilku państw, i to zaledwie od lat 80-tych poprzedniego wieku (pojawiły się najpierw w Kanadzie, w Meksyku oraz w Chinach). Choć znane są inwestorom już od prawie pięciu dekad, ich oferta nie jest w dalszym ciągu tak duża jak pokrewnych złotych monet. Srebrne monety bulionowe są jednak znakomitą propozycją dla osób potrzebujących zróżnicować swoje środki finansowe, a które nie mogą pozwolić sobie na inwestycje w złoto czy też platynę lub które obawiają się inwestować w dużo kosztowniejsze srebrne monety kolekcjonerskie. Dlaczego monety bulionowe uznaje się za lepszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Cena zakupu monet kolekcjonerskich w momencie wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zdecydowanie przewyższa cenę metalu szlachetnego, z którego powstały. Przyczynia się do tego głównie całościowy wydatek poniesiony przez producenta na wybicia monety (tj. stworzenie przez grafika unikalnego wzoru i przygotowanie stosownych matryc). Istotne jest również to, że monety kolekcjonerskie dostępne są w limitowanej ilości sztuk, co na starcie już potęguje na nie popyt. Nie znaczy to jednak, iż z biegiem lat ich wartość będzie sukcesywnie rosnąć! Trzeba mieć na uwadze, iż tak jak jakikolwiek okaz kolekcjonerski, monety te będą warte tyle, za ile zapragnie je kupić potencjalny nabywca. Z kolei monety bulionowe ze srebra nie posiadają wymiaru numizmatycznego (ich design modyfikowany jest nadzwyczaj rzadko, a zarazem nie posiadają ograniczonego nakładu), tym samym ich wartość mocno powiązana jest z aktualną wartością srebra.

Jaki jest typowy nominał srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest najtańszym kruszcem, toteż monety lokacyjne z tego metalu rzadko emitowane są w nominale mniejszym niż 31,1 g, czyli 1 oz. I pomimo, iż waga 1 oz i próba srebra .999 to generalnie standard dla tych monet, u dystrybutorów zamówimy też monety o wadze 3 oz, 10 oz, a nawet 1 kg. W krajowych sklepach posiadających w swoim asortymencie srebro inwestycyjne bez trudu kupimy znane na całym świecie kanadyjskie Liście Klonowe, Britannię z Wielkiej Brytanii oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieprzeciętnym nominale 1,5 €.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]