Skąd bierze się popularność faktoringu?

Skąd bierze się popularność faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany zwłaszcza do firm, które wykorzystują odroczone czasy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zobligowanie kontrahentów do szybszego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to także doskonałe wyjście dla firm poszukujących nowych sposobów pokrycia wydatków związanych z inwestycjami. Na czym jednak polega faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O jakich rzeczach muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które postawią na ów sposób finansowania? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zwykle utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W istocie jest on połączeniem rozmaitych rodzajów usług, a wykup należności będzie jedynie jego częścią. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli firmy. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Doradca podpowie, który faktoring jest odpowiedni

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring są niekiedy bardzo różne. By ustrzec się błędów, których skutkiem mogą okazać się duże problemy, należy dobrze przeanalizować każdą z nich. Niezbędne okażą się wówczas specjalne kwalifikacje, a tych nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego znalezienie oferty powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, ale może okazać się, że w ten sposób ustrzeżemy się strat.