Zaciąganie zobowiązań finansowych cieszy się obecnie wielką popularnością, ale nie wszyscy mogą to zrobić. Istnieje bardzo wielka rzesza Polaków, którzy nie są w stanie wziąć kredytu, a to z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak sobie w niej poradzić?
Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie ma?
Banki zazwyczaj określają własne zasady, według których przyznają kredyty lub odmawiają takiego finansowania. Istnieją jednakże ogólne warunki, określające kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już jakieś kredyty. Dotyczy to także osób o niewielkich zarobkach bądź zatrudnionych w oparciu o formułę inną niż umowa. Rzecz jasna, kredytu nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy, a także wykonujące pracę w innym kraju. Okoliczności te powodują, że teoretycznie niemożliwe jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się wziąć kredyt w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi prowizjami i opłatami.
Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?
W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z doradztwa pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Podpowie on, który bank posiada mniej restrykcyjne zasady i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, jak stworzyć zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo wiele. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto więc zakupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w banku, w którym chce się zaciągnąć kredyt. Świetnym pomysłem jest także na przykład zaciągnięcie kredytu nie w pojedynkę, ale wspólnie z inną osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodziców bądź – w przypadku osób, które i tak planują małżeństwo – zawrzeć związek małżeński. Takich możliwych opcji, które podpowiedzieć może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.