Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Szczegółowe informacje na temat Krajowego Systemu e-Faktur. Przekonaj się!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie właściciele firm na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla biur rachunkowych

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę informacji zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, natomiast dla właściwej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest całkowicie czytelny. Fakt, że faktury mają jednakową strukturę prowadzi do tego, że bez względu na to jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane w ten sam sposób. Jest to ważny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory częstokroć spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują możliwość pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – właściciele firm wiele na tym zyskują

Każdy właściciel firmy od stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność między innymi nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (KSeF przetrzymuje dane o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Co istotne, obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]