Firma transportowa a leasing ciągników siodłowych

Firma transportowa a leasing ciągników siodłowych

Leasing to niezwykle rozpowszechniona forma wyposażania działalności gospodarczej. Nie posiadając własnych środków finansowych, można błyskawicznie zdobyć samochody lub sprzęty elektroniczne niezbędne do prężnego działania biznesu. Wśród propozycji instytucji bankowych istnieje również leasing ciągników siodłowych. Jak działa ten mechanizm? Zweryfikujmy do czego może być przydatny.

Leasing ciągników siodłowych – operacyjny czy inwestycyjny?

Leasing ma różne oblicza. Do najczęściej stosowanych należy bezspornie leasing inwestycyjny, po którego zakończeniu pojazd przechodzi na własność leasingobiorcy. Bardzo popularny jest leasing operacyjny. Różnice między pojedynczymi rodzajami leasingu dotyczą też typów zaliczania do kosztów opłat. Bywa tak, że do kosztów przedsiębiorstwa można zaliczyć tylko odsetki, a czasem całe raty. Różnice polegają też na sposobie uiszczania podatku VAT – przy leasingu usługowym sumy te są doliczane do każdej raty, zaś przy inwestycyjnym – podatek trzeba opłacić na wstępie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku leasingu ciągników siodłowych. W tej sytuacji również od wersji finansowania auta uzależnione jest to, czy będzie on naszą własnością, jak również warunki, na jakich należy księgować comiesięczne opłaty.

Leasing ciągników siodłowych – użyteczne rozwiązania finansowe

Bez specjalistycznych ciągników siodłowych rozwój spółek transportowych może być znacznie zahamowany i w konsekwencji prowadzić do dużych strat. Nie każda firma posiada jednak własne pieniądze, które może zainwestować w zakup urządzeń. Firmowe floty pojazdów to spory koszt, jednak dzięki nim można osiągnąć większe zyski i wydajnie działać. Wówczas z pomocą przychodzą praktyczne narzędzia finansowe, dzięki którym spółka ma szansę na rozwój. Poszukując pomocy warto zaufać opinii specjalistów, którzy powiedzą, jak podjąć prawidłową decyzję.