Dlatego warto postawić na leasing samochodów i maszyn?

Dlatego warto postawić na leasing samochodów i maszyn?

Określenie „leasing” pożyczone zostało z języka angielskiego. W tłumaczeniu na nasz język oznacza to samo, co polskie „dzierżawić”. Coraz więcej polskich spółek postanawia wypożyczyć lub wydzierżawić nie tylko ruchomości, czyli na przykład maszyny czy samochody, ale też lokale oraz grunty. Nierzadko leasing jest zdecydowanie mniej kosztownym rozwiązaniem niż ich kupno, głównie wtedy, kiedy ich nabycie wiąże się z zaciągnięciem kredytu w banku.

Leasing samochodów i maszyn – z jakiego powodu jest to opłacalne?

Zdecydowanie najczęściej przedmiotem leasingu są samochody osobowe i najróżniejsze maszyny budowlane. Na skorzystanie z niego decydują się niezwykle często niewielkie i średnie firmy, których kapitał nie jest wystarczająco duży, aby były w stanie sobie pozwolić na ich kupno. Leasing daje tym firmom jeszcze jeden zysk – mogą obniżyć swoje obciążenia względem fiskusa, gdyż właściciel firmy może włączyć ratę leasingu w koszty uzyskania przychodu.

Leasing samochodów i maszyn – co może obejmować leasing?

Samochody ciężarowe oraz urządzenia budowlane to nie jedyne rzeczy, które mogą być przedmiotem leasingu. Wielu specjalistów decyduje się np. leasing sprzętu medycznego. Z takiej formy leasingu chętnie korzystają chociażby właściciele właśnie otwartych gabinetów stomatologicznych, aptek czy gabinetów weterynaryjnych. Oferta leasingowa jest teraz na tyle bogata, iż można wypożyczyć również sprzęt niezbędny w biurze: komputer, skaner, drukarkę, a nawet software. Z leasingu mogą skorzystać również właściciele sklepów, ponieważ w leasing można wziąć kasy fiskalne. Biznesmeni, którzy chcieliby być bardziej konkurencyjni powinni cały czas modernizować prowadzone przez siebie firmy, w szczególności jeżeli są to firmy z branży produkcyjnej – ich rozkwit wiąże się wszak z ciągłą modernizacją urządzeń produkcyjnych.