Wyroby klinkierowe

Wyroby klinkierowe

Klinkier jest obecnie jednym z najcenniejszych surowców budowlanych. Chętnie decydują się na niego najwięksi deweloperzy funkcjonujący na rynku nieruchomości, ale też jest często używany przy budowie niewielkich budynków. Spotykamy go w kościołach, na parkingach, chodnikach lub ścianach zewnętrznych domów. Z jakich jednak względów cieszy się takim zainteresowaniem? Jakie zalety ma ten materiał? Czemu powinniśmy go wybrać?

Klinkier – jaki to materiał?

Klinkier to materiał, który jest wytwarzany przez wypalanie gliny w temperaturach wyższych niż 1000 *C. W odróżnieniu od wielu pozostałych tworzyw ceramicznych, klinkier ma jedynie spieczoną powierzchnię, pozbawiony jest zaś szkliwienia. Do produkcji klinkieru używa się glinek żelazistych lub wapiennych.

Dobre strony klinkieru

Technika wytwarzania klinkieru powoduje, że jest on wytrzymały na niekorzystne zjawiska atmosferyczne – jego nasiąkliwość nieczęsto przekracza 6 procent. Płytki wykonane z klinkieru są całkowicie odporne na niskie temperatury. Poza tym są także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, świetnie znosząc także ogromne obciążenia. Nie można nie wspomnieć też o interesującym wyglądzie tego surowca – sprzedawany jest w dziesiątkach modeli barwnych, bez trudu dopasujemy go do wszystkich stylów.

Klinkier – w jakich miejscach jest stosowany?

Klinkier, ze względu na ogromną wytrzymałość jest chętnie stosowany do wyrobu bruku – coraz częściej spotyka się go na parkingach oraz ścieżkach rowerowych. Odporność na mróz typowa dla produktów klinkierowych powoduje natomiast, że są używane na elewacjach najróżniejszych obiektów.