Rosnąca popularność okien ze szprosami

Rosnąca popularność okien ze szprosami

Zwiedzając Polskę, można zauważyć, że w wielu domach znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny określa się również szprosami. Tego typu okna znane są od bardzo dawna. Obecnie okna te znów stają się popularne.

Okna ze szprosami: jaka jest ich funkcja?

Na przestrzeni lat ich funkcja bardzo się zmieniła. Kilkadziesiąt lat temu nie dało się wyprodukować dużych tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, rozdzielając je przy tym na parę pól. Charakterystyczną cechą szczeblin są wręby, które przeznaczone są do mocowania szyb. Obecnie wybiera się okna ze szprosami głównie dlatego, że bardzo dobrze się prezentują. Oczywiście szprosy nadal mogą spełniać funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, by wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na mniejsze pola, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.

Okna ze szprosami: typy i materiały do produkcji

Producenci okien mają aktualnie do zaoferowania okna z kilkoma rodzajami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak ulokowanymi szprosami można łatwo myć. Są montowane na stałe, mogą być w różnym kolorze;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów stosowanych wiele lat temu. Okna z tego typu szprosami umieszcza się w zabytkowych obiektach. Oczywiście mogą być montowane też w nowych, jeżeli stylem imitują chociażby szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym typem szprosów proponuje zaledwie jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wytwarzane są z materiałów tego samego typu co ramy okienne. Jeśli więc rama okienna jest drewniana, także szprosy są z drewna. Stosuje się też aluminium, PCV, a nawet włókna szklane.
Szprosy wykonane z naturalnego drewna prezentują się (w naszej opinii) najładniej. Dzielące okna na pola szprosy przypominają stare budownictwo, ale dobrze wyglądają także w naprawdę dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.