Projekty domów energooszczędnych – mniejsze zużycie energii

Projekty domów energooszczędnych – mniejsze zużycie energii

Na barteksitarski.pl zlecisz wykonanie projektów domów energooszczędnych fachowcom

Od kilkunastu lat bardzo dużo uwagi poświęca się zagadnieniu oszczędzania energii. Bardzo dobrze wiemy już, że wiele źródeł energii jest zaliczanych jest do nieodnawialnych, co nakłada na nas konieczność zmniejszenia ich zużycia. Z kolei zmniejszone zużycie energii w każdym przypadku oznacza mniejsze rachunki. Właśnie z tego powodu zrodziła się idea domów energooszczędnych, które aktualnie cieszą się zwiększającą się popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy nieruchomość uznać można za energooszczędną?

Najważniejszym elementem w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom mniejszy, tym mniejsze będą straty ciepła. Z jakiego powodu tak jest? Jest to konsekwencja powierzchni przegród, które musi pokonać ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, by wydatki na ogrzewanie nie były bardzo wysokie, koniecznie trzeba wybudować dom o niewielkiej powierzchni. Nie należy jednak zapominać, że powierzchnia przegród zależy też od tego, jaki kształt ma bryła domu. I tutaj zasada jest naprawdę prosta – im bardziej zwarta jest bryła domu, tym bardziej jest on energooszczędny. Wpływ na energooszczędność domu mają także okna. W domach energooszczędnych nie należy umieszczać ogromnych tafli, które sięgają od podłogi aż do samego sufitu. Okna są bowiem w każdym przypadku potencjalnymi miejscami, przez które ciepło może przedostawać się na zewnątrz. Takie wielkie okna można umieszczać wyłącznie od południowej strony, która jest mocno nasłoneczniona. Niedopuszczalne jest w domach energooszczędnych wykorzystywanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie chcą jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, powinny postawić na te, których standardowy parametr przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy z drewna gwarantują mniejsze zużycie energii?

Domy drewniane też mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko uzależnione jest bowiem od przedstawionych powyżej elementów. Stawiając na odpowiedni rozmiar, zwartą bryłę nieruchomości oraz solidnie rozmieszczone okna, można mieć pewność, że straty ciepła będą na poziomie zadowalającym.

Nasza siedziba:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]