Projekt i budowa domu góralskiego

Projekt i budowa domu góralskiego

Więcej o domach góralskich

Z początku wznoszone były jedynie w górach, obecnie zaś wpływy stylu góralskiego zauważyć można także w pozostałych częściach naszego kraju. Domy góralskie, mimo swojego określenia, powstają też na północy Polski, a zainteresowanie nimi rośnie w wielkim tempie. Skąd się bierze? Czym cechują się domy góralskie?

Dzieje domów góralskich

Choć budowane są już od wieków, w świadomości większości architektura zakopiańska zaistniała dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi, który wzięte stąd rozwiązania wykorzystał do wypracowania nieznanego do tej pory, unikatowego języka architektonicznego. Po latach styl zakopiański zyskał popularność poza Zakopanem, ale wciąż jest powszechnie kojarzy się z tą częścią kraju.

Z jakich materiałów buduje się domy góralskie?

Najważniejszym materiałem, z jakiego wznosi się domy góralskie jest oczywiście drewno. Najpierw wykorzystywano jedynie drzewa rosnące w w pobliżu Zakopanego, ale później budowniczy zaczęli też używać drewna importowanego, które lepiej znosi upały czy chłody oraz działanie wody.

Jak rozpoznać domy góralskie?

Domy góralskie najłatwiej poznać można po specyficznych, stromych dachach oraz wykonanych z kamienia fundamentach. Domy góralskie nie sposób byłoby również wyobrazić sobie bez tarasów oraz często stosowanych detali ozdobnych, będących nierzadko efektem starań najbardziej uznanych snycerzy.

Dobre strony domów góralskich

Są popularne zwłaszcza ze względu na swój niezwykły styl, ale to nie wszystkie ich dobre strony. Należy dodać, że wznoszone głównie z drewna, generują bardzo korzystną atmosferę, a użyte do ich produkcji surowce są całkowicie bezpieczne dla przyrody.

Nasza siedziba:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]