Cegła klinkierowa to materiał często stosowany na zewnętrznych ścianach budynków. Nie dzieje się tak oczywiście bez przyczyny, bo od lat jest on ceniony ze względu na świetnie parametry. Cechująca go odporność oraz względy wizualne sprawiają, że ostatnio wypiera inne materiały elewacyjne, a dystrybutorzy każdego roku notują zwiększenie zysków z wykonanych z niego cegieł. Jakie zalety posiada ów materiał? Jak dbać o elewacje klinkierowe, żeby posłużyły nawet kilka dekad?
Jak jest produkowana elewacja klinkierowa?
Klinkier to surowiec, który wytwarza się ze specjalnej gliny. Zostaje ona wypalana w temperaturze więcej niż tysiąca stopni Celsjusza, przez co lepiej reaguje na działanie wody i mrozy i upały. Zależnie od typu zastosowanej przy jego wytwarzaniu gliny, klinkier może przybierać najróżniejsze barwy i wykazywać niższą lub wyższą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Montaż elewacji klinkierowej
Żeby elewacja klinkierowa wytrzymała długie lata, należy zwrócić dużą uwagę na technologie jej położenia. Warto pomyśleć o tym jeszcze przed budową domu i przygotować przystosowane do tego fundamenty – bez podparcia może bowiem zostać jedynie niewielka część cegły klinkierowej. Powinniśmy też postawić na cegły szkliwione, ponieważ cechuje je nieznaczna nasiąkliwość – czasem 0%.
Elewacja klinkierowa – czemu się opłaca?
Elewacja klinkierowa ma wiele zalet. Najistotniejszą z nich jest czasem aż całkowita wytrzymałość na wpływ wody, która sprawia, że płytki klinkierowe używane są także w regionach, gdzie notuje się sporą ilość deszczu i śniegu. Elewacja klinkierowa zabezpiecza też nasz dom przed glonami czy pleśnią, które na niej nie mogą się rozwijać.