Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, chciałby, by możliwie jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeśli nie będzie zrobiona prawidłowa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja doskonale chroni przed wilgocią na murach, na skutek czego sprawia, że nie pokrywają się one brzydkimi plamami, a w budynku nie czuć wilgoci.
Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz znaczenie
Jedną z oznak nieskutecznej izolacji domów są wilgotne ściany. Do tego dochodzą odpadające tynki i przytoczone na początku artykułu plamy, które najczęściej zobaczyć można na parterze i w piwnicy. Tego typu problemy bardzo często spotyka się w tych nieruchomościach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki współczesne, czy te wybudowane przez laty. Aby odtworzyć brakującą lub źle wykonaną izolację poziomą, należy określić do jakiej wysokości powinna ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około dziesięciu nawiertów biegnących pod kątem. Następnie przygotowane otwory należy napełnić wykorzystując do tego celu specjalny roztwór uszczelniający. Jest on higroskopijny, na skutek czego skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wilgoci w górne części ściany. By jednak izolacja pozioma była naprawdę skuteczna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej. W tym celu należy najpierw usunąć zawilgocone tynki, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie powlec całość środkiem izolującym. Ostatnim etapem prac jest ocieplenie ścian polistyrenem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?
Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości najrozsądniej jest zlecić doświadczonej firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wówczas można być pewnym, że prace będą przeprowadzone właściwie, a izolacja się sprawdzi.