Hydroizolacja – gwarancja suchych ścian

Hydroizolacja – gwarancja suchych ścian

Właściwe zabezpieczenie budynków przed złym działaniem wilgoci jest ogromnie ważne. Nawet świetnie wykonany, solidny obiekt, zbudowany z materiałów najwyższej jakości, może zostać zniszczony na skutek działania wody. Zdarzy się tak, jeżeli zaniedba się obowiązek wykonania hydroizolacji bądź też przeprowadzi te prace niewłaściwie albo z wykorzystaniem niewłaściwych materiałów.

Czemu hydroizolacja ma tak duże znaczenie?

Każdy budynek narażony jest na kontakt z wodą, nie tylko wtedy, kiedy zbudowany jest na gruncie podmokłym. Woda szkodzi zaś wszystkim materiałom budowlanym (przede wszystkim cegłom glinianym) – rozpulchnia je, narusza tynki i sprawia, że obiekt nie tylko jest nieestetyczny z powodu zawilgoconych ścian, ale też zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego użytkowanie, a nierzadko wręcz, ze względu na wilgoć wewnątrz, uniemożliwia ich zamieszkanie. Naturalnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie wody są fundamenty, a to one decydują czy obiekt jest stabilny, dlatego ich zabezpieczenie ma szczególne znaczenie. Poza tym zamokłe fundamenty mają wpływ na gorszą termoizolację. Działanie wody i wynikające z tego skutki znacząco obniżają też wartość budynku, lepiej zatem ochronić się przed takim zjawiskiem, stawiając na stosowną hydroizolację.

Skuteczna hydroizolacja

Do zabezpieczania budynków przed działaniem wody wykorzystuje się rozmaite techniki oraz materiały, za każdym razem jednak, kiedy pożąda się trwałości i skutecznej ochrony, trzeba wybrać produkty wysokiej jakości, dostarczane przez sprawdzonych producentów. W innym przypadku po krótkim okresie potrzebna może być wymiana izolacji, jej naprawa bądź uszczelnienie, co pochłania wielkie środki finansowe i jest z reguły kłopotliwe.
Jeśli chodzi o typy hydroizolacji, to znana jest hydroizolacja pozioma i pionowa. Ta pierwsza nie dopuszcza do wciągania wody przez ściany fundamentów, druga zaś ochrania obiekt przed wilgocią z zewnątrz.