Dlaczego właściwa hydroizolacja ściany fundamentowej jest taka ważna?

Dlaczego właściwa hydroizolacja ściany fundamentowej jest taka ważna?

Każdy dom zbudowany jest z paru rodzajów ścian. Do tych najważniejszych bez wątpienia zaliczana jest ściana fundamentowa, która niezwykle często nazywana jest zwyczajowo fundamentem. Fundament stanowi podwalinę budynku. To on przejmuje pojawiające się obciążenia, a następnie przenosi je na grunt. Dzięki temu cała konstrukcja nieruchomości cechuje się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest w związku z tym powiązanie w sposób bardzo stabilny konstrukcji domu z gruntem. Łatwo więc domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać należycie postawiona.

Ściana fundamentowa – właściwe metody hydroizolacji

By ściana fundamentowa odznaczała się trwałością i odpowiednio spełniała nałożoną na nią rolę, musi być właściwie zabezpieczona przed działaniem wody. Trzeba wiedzieć, że wielu architektów, inwestorów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie posiada wystarczającej wiedzy, która umożliwia dopasowanie najlepszej metody hydroizolacji. Wykorzystywanie źle dobranych materiałów hydroizolacyjnych bądź nieprawidłowo dobrany materiał budulcowy powodują, że ściana fundamentowa może okazać się nieodporna na wpływ wody. A wówczas wystąpić mogą duże problemy.

Ściana fundamentowa – zasady pracy i doskonały materiał

Beton jest doskonałym materiałem do wykonania ściany fundamentowej. Sprawdzi się on przede wszystkim tam, gdzie poziom wód w gruncie jest dość wysoki. Na materiale takiego typu z powodzeniem nakłada się naprawdę skutecznie działającą hydroizolację. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli w ścianie znajduje się łączenie fug, to punkty te powinny zostać osłonięte w szczególny sposób. Wynika to z tego, że miejsca te są słabe i to najczęściej właśnie przez nie przedostaje się woda gruntowa, wywołując uszkodzenie ściany. Dość słabym materiałem do wykonania ścian fundamentowych okazuje się być z kolei czerwona cegła. Ten budulec wilgoć penetruje bez żadnego problemu. Co więcej, woda wspina się w górę ściany, wywołując takie defekty, jak puchnięcie, i w konsekwencji odpadanie tynku. Do tego pojawić się mogą szpecące zacieki. Z tego powodu zrobienie hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest zlecić mogącej pochwalić się dużym doświadczeniem firmie.