Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa jest wymieniana wśród najlepszych surowców do dekoracji elewacji. Jest bowiem bardzo trwała, ale również świetnie wygląda, przez co chętnie używa się jej w budownictwie indywidualnym lub publicznym. Produkowana jest w rozmaitych wzorach, co pozwala na dopasowanie jej do niemal każdego stylu. Co powinniśmy na jej temat wiedzieć?

Produkcja cegły klinkierowej

Surowcem służącym do wytworzenia cegły klinkierowej może być wyłącznie wysokiej jakości glina. Proces jej wyrobu opiera się na wypiekaniu w naprawdę wysokiej temperaturze, sięgającej aż 1000 stopni Celsjusza. Cegła klinkierowa, która ma zostać wykorzystana na elewacji musi także zaliczyć specjalne badanie, polegające na wielokrotnym schłodzeniu oraz odmrożeniu.

Przykłady użycia cegły klinkierowej

Zazwyczaj stosowana jest na zewnętrznych ścianach budynków państwowych, sakralnych oraz zwykłych domów. Z uwagi na wielką różnorodność jej wzorów, trudne nie będzie taż jej użycie do wznoszenia murów, parapetów czy kominów. Cegła klinkierowa to też świetny surowiec do stworzenia posadzki na werandzie oraz podjazdu. Jej wytrzymałość na niskie temperatury powoduje, że nierzadko używa się jej przy budowie stopni poza domem.

Dobre strony cegły klinkierowej

Najważniejszą zaletą cegły klinkierowej okazuje się niewątpliwie jej odporność na mróz – z powodzeniem może zatem być używana poza domem. Cegła klinkierowa jest poza tym w stu procentach wodoodporna, dzięki czemu jest wykorzystywana w budowie zapór oraz miejscach w największym stopniu wystawionych na opady. Poza tym, jest odporna na pęknięcia.