Czym jest food pairing?

Czym jest food pairing?

Food pairing. Zdobądź więcej informacji.

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych połączeń smakowych, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą potraw, które pozornie kompletnie do siebie nie pasują, nie może przynieść ciekawych i, co ważne, smacznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to raz za razem. Olbrzymi wpływ na nasz zmysł smaku miało niewątpliwie możliwość zakupu nieosiągalnych dotąd w naszym kraju artykułów spożywczych, a także otwarcie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu choćby kombinacja egzotycznych owoców z mięsem rzadko już szokuje. Osoby, które posmakowały takich niebanalnych fuzjach smaków często inicjują swoje doświadczenia i na własną rękę próbują coraz to bardziej nietuzinkowych kombinacji. Aby te jednak dały spodziewane skutki, warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – łączenie smaków w nietuzinkową, ale zgodną całość

Jeżeli pragniemy, żeby nasze kulinarne poszukiwania faktycznie stały się powodem ekscytacji oraz umożliwiały odnalezienie nowych smakowych doznań, wystarczy działać zgodnie z kanonami przyjętymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są zaledwie instrukcjami, o których trzeba pamiętać, by smaki łączyły się w harmonijną, chociaż nieprzeciętną całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tą nazwą określa się sztukę mieszania ze sobą smaków, które w ogólnym przeświadczeniu uważane są za zupełnie od siebie odmienne. Wszelkie reguły food pairingu są jednakże bardzo przemyślane i poparte szeroką wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie obecności poszczególnych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o posiłkach, lecz także o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na wyczuciu i sporej fantazji

Do zabaw z food pairingiem konieczne są bujna wyobraźnia oraz instynkt, aczkolwiek to nie one okazują się kluczowe. W większym stopniu liczy się teoretyczna wiedza z obszaru ilości rozmaitych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak reagują one z pozostałymi składnikami. Z tej przyczyny świetną decyzją będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, iż podzielenie się niezbędną wiedzą trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Nasza siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]