Typy łańcuchów zimowych

Typy łańcuchów zimowych

Zamów łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]