Reflektory – krótki poradnik dla kierowców

Reflektory – krótki poradnik dla kierowców

O ile światła tylne do stworzone w szczególności do zwiększenia widoczności na drodze, to reflektory posiadają znacznie więcej zastosowań. Nie tylko zawiadamiają pozostałych kierowców o naszej obecności na drodze, ale też po zmroku oświetlają drogę poza terenem zabudowanym – w dużym stopniu zależne jest więc od tych świateł bezpieczeństwo kierowcy. Powinniśmy zatem właściwie o nie zadbać – naprawdę ograniczymy w ten sposób prawdopodobieństwo kolizji po zmroku. Jak zapewnić ich długowieczność? Jak szybko wykrywać wszystkie awarie?

Najczęstszy problem z reflektorami

Wydajność lamp przednich zależna jest w szczególności od ich prawidłowego ustawienia. Jednak mała część kierowców o to dba, a niektóre badania mówią, iż tylko 1% z nich ma prawidłowo wypoziomowane lampy. Samodzielne wyregulowanie reflektorów faktycznie może sprawić niemałe trudności, jednak jeśli nie umiemy poradzić sobie z tym w garażu, powinniśmy wybrać się do serwisu. Nie zapominajmy, iż regularne dbanie o reflektory zwiększa nie tylko bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo jazdy.

Reflektory – powody awarii

Warto jednak wiedzieć, że przyczyną usterek lamp przednich w aucie może być coś innego. Wadliwe wydalanie wody potrafi owocować ich matowieniem, a to wszak znacznie zmniejsza ich jasność. Lampy przednie będą słabiej świecić również, kiedy zepsuty będzie odbłyśnik. W podobnych przypadkach najlepszym pomysłem będzie kupno nowego zestawu lamp przednich. W sklepach specjalistycznych znaleźć można zarówno oryginalne podzespoły do danego modelu auta, jak i ich wersje alternatywne.