Myślisz o używanym samochodzie? Pamiętaj o sprawdzeniu auta przed kupnem

Myślisz o używanym samochodzie? Pamiętaj o sprawdzeniu auta przed kupnem

Nabycie samochodu to istotny wydatek – dlatego dla wielu z nas wiąże się z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Nadzwyczaj dużym ryzykiem jest zakup pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich sprzedawców niestety nierzadko pozostawia wiele do życzenia, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, posiada „bogatą” historię i wiele defektów. Na nieszczęście nie każdy z nas jest w stanie odkryć ewentualne wady przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed zakupem warto więc zlecić profesjonalistom.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – stan techniczny

Sprawdzenie samochodów używanych jest konieczne, by przekonać się, iż rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego aktualny właściciel. Najlepiej, jeśli samochód sprawdzi wykwalifikowany, godny zaufania mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedającym. W szczególności ważne okazuje się to w przypadku kupna pojazdu od pośrednika bądź z komisu. Niektóre firmy, żeby zwiększyć wyniki sprzedaży, mają skłonność do przemilczenia informacji o rozmaitych wadach i mankamentach, które wpłynęłyby obniżenie ceny. Sprawdzenie auta przed zakupem pozwala uniknąć takich pomyłek i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – rejestry i kartoteki

Równie znacząca – a czasem nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Idzie tu szczególnie o informacje o ewentualnych stłuczkachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Na sprawdzenie samochodu pod tym kątem pozwala Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Używanie ich podlega opłacie, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów gwarantują także dostęp do tej usługi – dzięki niej nie kupimy samochodu pochodzącego z kradzieży i ustrzeżemy się wielu innych problemów.