Jak wykorzystywana jest nanotechnologia

Jak wykorzystywana jest nanotechnologia

Nanotechnologia, która kojarzy się z innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle bądź medycynie, znajduje coraz więcej zastosowań w codziennym życiu. Nanocząstki używane są w dzisiejszych czasach między innymi w impregnatach oraz środkach czyszczących.

Nanotechnologia – ochrona przed wodą oraz zanieczyszczeniami

Nanotechnologia umożliwia wytwarzanie powłok hydrofobowych zabezpieczających praktycznie każdą powłokę przed wodą, a także różnego typu zanieczyszczeniem. Nanocząstki obecne w impregnatach są o wiele mniejsze od porów zabezpieczanej powierzchni, co pozwala cząstkom na głębokie wniknięcie i stanowi bardzo skuteczną ochronę. Warstwa hydrofobowa nie tylko odpycha wodę i tym samym chroni przed korozją i wykwitami wapiennymi, ale również zabezpiecza podłoże przed promieniowaniem UV. Jednocześnie powłokę hydrofobową charakteryzuje paroprzepuszczalność, czyli umożliwia ona „oddychać” materiałom.
Warstwą hydrofobową można zabezpieczyć drewno, szyby, tekstylia, lakier samochodowy i wszelkiego rodzaju podłoża mineralne, jak beton, elewacje budynków, fugi lub kostkę brukową.

Nanotechnologia – nowoczesne środki czyszczące

Nanotechnologia wykorzystywana jest również do produkcji preparatów czyszczących. Zawarte w tych preparatach mikroskopijne cząsteczki bardzo skutecznie czyszczą powierzchnię, gdyż głęboko w nią wnikają. Środki te bardzo dobrze dają sobie radę z usuwaniem nawet trudnych zabrudzeń, jak przykładowo tłustych osadów w piekarniku czy zacieków z kamienia. Na dodatek w preparatach czyszczących znajdują się nanocząstki srebrauniemożliwiające rozwój roztoczy, grzybów i pleśni.
Wytwarzane z użyciem nanotechnologii środki czyszczące nie zawierają związków niebezpiecznych dla zdrowia ani nie posiadają drażniącej woni. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska, mogą być więc używane nawet na powierzchniach pozostających w kontakcie z produktami żywnościowymi, czyli przykładowo na blatach kuchennych. Równie bezpieczną grupą środków czyszczących są neutralizatory woni przeznaczone do samochodu, domu lub wyposażenia dla zwierząt – legowisk oraz kuwet.