Cechy powłoki hydrofobowej

Cechy powłoki hydrofobowej

Wilgoć jest zabójcza dla prawie wszystkich surowców. Na tkaninach rozwijają się w wyniku jej działania pleśnie i glony, a te w krótkim okresie powodują, iż surowiec okazuje się się nieprzydatny do wykorzystania. Tak samo groźna potrafi być też dla stali – zdecydowania przyspiesza wszak rdzewienie. Właśnie dlatego istotne jest to, aby chronić powierzchnie używanych przedmiotów przed jej negatywnym wpływem. Pozwalają na to rozmaite preparaty hydrofobowe, jednak nie zawsze okazują się efektywne. Jak zatem wybrać ten, który trafi w nasze potrzeby? Jaka powłoka hydrofobowa będzie najodpowiedniejsza? O czym należy wiedzieć przy jej poszukiwaniach?

Powłoka hydrofobowa – najistotniejszy jest surowiec

Jak łatwo się domyślić, powłoka hydrofobowa powinna być przystosowana do surowca, który ma chronić. Odmienne składniki mają środki stworzone do stali, inne natomiast do impregnacji tkanin. Szczęśliwie na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych preparatów – od tych zabezpieczających tkaniny, przez powłoki hydrofobowe do drewna, aż po środki, które można stosować na powierzchniach szklanych. By były skuteczne, powinniśmy jednak pamiętać, że należy aplikować je na czyste i wysuszone przedmioty – w przeciwnym wypadku nie będą wszak efektywne.

Nowoczesna powłoka hydrofobowa

Powłoki hydrofobowe wytwarzane są obecnie z nowoczesnych składników. Najlepiej postawić na produkty stworzone według nanotechnologii – wytwarzające niewielkie warstwy substancji, która odpycha wodę. Innowacyjne powłoki hydrofobowe muszą być również w stu procentach wytrzymałe na działanie promieni słonecznych, ponieważ wiele zabezpieczanych materiałów jest codziennie wystawionych na ich działanie. To sprawi również, iż tekstylia, na które zostanie zaaplikowana powłoka hydrofobowa będą chronione przed blaknięciem powstałym w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego.