Jak wyczyścić srebrne monety?

Jak wyczyścić srebrne monety?

Czyszczenie srebrnych monet nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z egzemplarzem o dużej wartości kolekcjonerskiej. Jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać, to ryzyko uszkodzenia powierzchni jest bardzo duże. Jak czyścić srebro w domu? Czy tradycyjne sposoby pomagają? Kiedy warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów?

Jak wyczyścić srebro?

Srebrne monety kolekcjonerskie są bardzo piękne, jednak pod wpływem czynników zewnętrznych mogą tracić swój pierwotny wygląd. Jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio, szybko pokrywają się zabrudzeniami, tracą blask, ciemnieją. Częstym zjawiskiem jest występowanie na powierzchni srebra patyny, czyli nalotu w kolorze szarym, jasnozielonym lub brunatnym. Do jej powstania potrzeba czasu, dlatego naturalna patyna jest potwierdzeniem wieku monety, a co za tym idzie – dla wielu kolekcjonerów jest zjawiskiem pożądanym. Optymalny stan, to moneta oczyszczona, ale z pozostałością delikatnej warstwy patyny.

Zniszczone monety tracą swoją wartość, a to ma ogromne znaczenie w przypadku cennych egzemplarzy. Jak prawidłowo czyścić srebro?

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?

W przypadku numizmatyki nie polecamy czyszczenia mechanicznego, ponieważ w ten sposób moneta może stracić właściwości, które są pożądane przez kolekcjonerów. Domowe sposoby to przede wszystkim metody chemiczne z wykorzystaniem specjalistycznych płynów. Nie zalecamy używania do tego celu detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia srebrnych monet (np. płyn do mycia naczyń, pasta do zębów i pozostałe środki o innym przeznaczeniu). Ryzykujesz w ten sposób trwałe uszkodzenie monety, a tym samym utratę jej wartości.

Przykładem bezpiecznego środka do czyszczenia srebrnych monet jest płyn Cleaning Bath firmy Leuchtturm, który jest dostępny w wersji uniwersalnej lub do czyszczenia wyłącznie srebrnych monet. Przed przystąpieniem do czyszczenia przygotuj odpowiednio:

  • Miejsce do czyszczenia monety – przygotuj kubek, w którym znajdzie się płyn czyszczący. Przydatny okaże się też patyczek do uszu, którym można dodatkowo nanieść płyn w określone miejsca monety.
  • Miejsce do płukania monety – proces płukania przeprowadź pod zimną, bieżącą wodą. Jeśli masz więcej czasu, to po płukaniu warto włożyć monetę na kilkanaście minut do pojemnika z czystą, zimną wodą. W ten sposób zyskasz pewność, że zostały zneutralizowane wszystkie substancje chemiczne zawarte w płynie czyszczącym.
  • Miejsce do osuszania monety – najlepiej wykorzystać do tego miękki ręcznik papierowy, który nie pozostawia pyłu.

Monetę należy zanurzyć w płynie na czas od 3 do 8 minut, a następnie dokładnie spłukać czystą, koniecznie zimną wodą. Kolejnym etapem jest suszenie monety. Wodę należy odsączyć przykładając z obu stron do monety miękki ręcznik papierowy, który nie pozostawia pyłu. Nie należy pocierać monety w celu szybszego osuszenia.

Bezpośrednio po umyciu, monety nie należy chować w klaserze, holderze lub jakimkolwiek innym miejscu, w którym ją przechowujemy. Warto po prostu położyć ją na półce lub w szafce na kilka dni tak, aby miała kontakt z przepływającym powietrzem. W ten sposób moneta zyska optymalny wygląd, który mógł zostać utracony pod wpływem czyszczenia (np. mocno wyeksponowane zarysowania).

Pamiętaj o przechowywaniu

Czyszczenie srebra to nie wszystko – żeby monety nie były podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, trzeba je odpowiednio przechowywać. Srebro w kontakcie z powietrzem pokrywa się ciemnym nalotem, z kolei pod wpływem wody może ulegać korozji. Najlepiej do minimum ograniczyć dostęp negatywnych czynników, inwestując w specjalne albumy, klasery, holdery, kapsle, pudełka, kuferki i kasety.

W przypadku srebrnych monet w szczególności polecamy produkty z wkładką Intercept: kapsle z serii Ultra Intercept i Quadrum Intercept, a także specjalne pudełka do przechowywania monet.

Technologia Intercept polega na zastosowaniu piankowego pierścienia wewnątrz kapsla, który zawiera cząsteczki miedzi trwale wiążące korozyjne gazy. Dzięki temu szkodliwe dla monet substancje zawarte w powietrzu są skutecznie neutralizowane. Monety są skutecznie chronione przed matowieniem. Funkcja ochronna działa nawet przez 15 lat.

Jak wyczyścić srebrne monety o dużej wartości?

Pamiętajmy! Czyszczenie monet o dużej wartości najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednimi urządzeniami i środkami, a przy tym mają duże doświadczenie w pielęgnacji srebra. Jeśli posiadamy bardzo cenny numizmat, nie warto ryzykować i lepiej skorzystać z pomocy.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/jak-wyczyscic-srebrne-monety/