Podczas pożaru zazwyczaj awarii ulega linia elektryczna – a przecież to zwłaszcza wówczas jest potrzebna. Bez oświetlenia awaryjnego wyprowadzenie zagrożonych z obiektu może zatem spowodować duże problemy, a zwłaszcza kiedy drogi ewakuacyjne przebiegają klatkami bez dostępu światła słonecznego. Dlatego tak ważne jest to, aby różne obiekty publicznie dostępne miały oświetlenie awaryjne. Jest to zresztą wymagane przez przepisy ppoż, a jego nieobecność może sprawić problemy z odbiorem budynku. Gdzie konkretnie powinno być zamontowane oświetlenie awaryjne? Jakiego rodzaju produkty wchodzą w jego ogół?
Oświetlenie awaryjne – rodzaje
Najistotniejszym elementem oświetlenia awaryjnego są, jak nietrudno stwierdzić, świetlówki. Pamiętajmy przy tym, że powinny one być przystosowane do wnętrza, w którym się znajdują – oświetlenie awaryjne dla dróg ewakuacyjnych jest trochę inne niż te montowane w ogólnodostępnych wnętrzach. Ustawy wymagają też wykorzystania odpowiednich, świecących piktogramów, zawiadamiających o planie ewakuacji. Tak pierwsze, jak i drugie muszą posiadać akumulator niezależny od linii elektrycznej.
Montaż oświetlenia awaryjnego
Ustawa nie wymaga, żeby oświetlenie awaryjne zostało zamontowane w prywatnych mieszkaniach. Jego wykorzystanie będzie zaś wymagane we wszelkiego typu budynkach użyteczności publicznych. Musi znaleźć się na przykład w zakładach pracy, teatrach czy szpitalach. Ustawa poza tym wymaga, żeby oświetlenie awaryjne spełniało obowiązujące normy.