Scenariusz szkolenia – krótki poradnik

Scenariusz szkolenia – krótki poradnik

Scenariusz dobrego szkolenia bardzo odbiega od pozostałych skryptów. Aby kurs był skuteczny, scenariusz powinien być elastyczny oraz pozwalać na dopasowanie szkolenia do grupy. Aby to okazało się możliwe, należy wziąć pod uwagę doświadczenie kursantów oraz ich potrzeby. Będzie to nad wyraz ważne, bo odpowiednio opracowany scenariusz szkolenia jest podstawą pracy każdego trenera. Warto więc powiedzieć parę słów na temat tego, jak powinien on wyglądać oraz o czym pamiętać przy jego tworzeniu. Przydatnych będzie z pewnością kilka ważnych wskazówek, które powinien znać każdy, kto ma zamiar przeprowadzić kurs.

Scenariusz szkolenia – kluczowe elementy

Kluczowym zadaniem scenariusza szkolenia jest rzecz jasna ustalenie jego długości – pamiętajmy jednak, że szkolenie powinno być jak najdłuższe, gdyż krótsze kursy są często dla trenerów przyczyną sporych trudności. Kolejnym krokiem musi być ustalenie zakresu kursu – ten natomiast musi być dopasowany do jego długości. Tylko wówczas można opracować główne ćwiczenie kursu. Podczas profesjonalnych szkoleń ćwiczenia przeprowadzane są tylko wtedy, gdy uczestnicy przyswoili już wszelkie potrzebne wiadomości – po nich następuje bowiem ogólne podsumowanie.

Scenariusz szkolenia a najważniejsze cele

Scenariusz szkolenia musi też być źródłem informacji na temat tego, co powinniśmy przekazać jego uczestnikom przed tym, jak rozpocznie się ćwiczenie główne. Grupa cech oczekiwanych od kursantów to tak zwane cele operacyjne. Są one różne w zależności od rodzaju kursu. Zazwyczaj jest to opanowanie przez nich najważniejszych umiejętności i właściwa atmosfera w gronie kursantów. Cele operacyjne w czasie szkolenia muszą być osiągnięte w minimalnym stopniu, zaś w razie dobrej atmosfery – w optymalnym.