Nie tylko redukcja zmarszczek – o zabiegu lipofillingu

lipofilling, przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej

Obecnie medycyna estetyczna bardzo się rozwija. Osoby, które podejmują decyzję o poddaniu się zabiegom estetycznym, mają opcję wyboru z licznych metod usunięcia zmarszczek czy modelowania części ciała. Jedną z nich jest lipotransfer, który uważa się za mało inwazyjny zabieg. Jest on wykorzystywany nie tylko w celach estetycznych, ale pozwala on również na odbudowę zdeformowanych tkanek np. u osób po masektomii.

Czym charakteryzuje się lipotransfer?

Zaletą lipotransferu, nazywanego także lipofillingiem, jest to, iż w czasie zabiegu używa się tkanki tłuszczowej pobranej od pacjenta, a potem przenosi się ją w część ciała, której objętość chcemy zwiększyć. To w znacznym stopniu redukuje (ale, naturalnie, zupełnie nie wyklucza) możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Z wykorzystaniem autologicznego transferu tkanki tłuszczowej można zrealizować wiele zabiegów estetycznych, począwszy od popularnych zabiegów redukcji zmarszczek dłoni i twarzy, po zabiegi bardziej rozległe, jak ujędrnienie i modelowanie pośladków czy piersi. Uniwersalność lipotransferu przejawia się też tym, że wykorzystuje się go w celu rekonstrukcji deficytów tkanek oraz eliminowania blizn, a także w ginekologii estetycznej, np do kształtowania warg sromowych. Następną ważną zaletą lipofillingu jest zdecydowanie trwałość osiągniętych za jego sprawą efektów.

Przeciwwskazania do lipofillingu

Nie każdy kto przyjdzie do kliniki medycyny estetycznej z intencją poddania się lipotransferowi, uzyska zgodę na ten zabieg. Specjalista w oparciu o aktualne wyniki badań rozpatruje gruntownie kondycję zdrowotną ze swoich pacjentów. Lipofillingu nie przeprowadza się np. u ciężarnych kobiet, u osób, u których wykryto raka i u cierpiących na schorzenia wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca bądź nadciśnienie. Jak wygląda zabieg lipotransferu? Na pierwszym etapie przy znieczuleniu punktowym pozyskuje się od pacjenta tkankę tłuszczową z rejonu pośladków, brzucha albo bioder. Z pobranego materiału wyodrębnia się frakcję tkanki zawierającą duże ilości komórek macierzystych, a następnie transferuje się ją w te obszary ciała, którym pragniemy podnieść objętość. Najczęściej są to dłonie oraz powieki.

Nasza siedziba:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]