Depilacja laserowa to cieszący się niezwykłą popularnością zabieg z obszaru kosmetyki, wykonywany w praktycznie w każdym centrum medycyny estetycznej. Jest doskonałą alternatywą dla usuwania zbędnych włosów samodzielnie, toteż chętnie poddają się jej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co powinno się wiedzieć o depilacji laserowej?
Laserowa depilacja jest bezpieczna dla osób o każdym fototypie skóry
Z użyciem wiązki lasera można bezpiecznie usunąć niechciane owłosienie z dowolnej części ciała (twarzy, pach, okolic bikini), a – co istotne – efekty zabiegu utrzymują się bardzo długo. Najnowsze lasery do depilacji wykorzystują 3 wiązki światła o innych długościach fal, dzięki temu uszkadzają strukturę włosa na różnych głębokościach, a zarazem są bezpieczne dla osób o każdym fototypie skóry. W jaki sposób działa laser? Likwidowanie owłosienia odbywa się przez rozgrzanie skóry właściwej do temperatury, która unicestwia komórki macierzyste otaczające mieszki włosowe. Na skutek zabiegu nie odrastają one powtórnie. W zależności od wielkości obszaru skóry poddawanej epilacji, procedura ta trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Jeszcze nie tak dawno temu z uwagi na wykorzystanie wiązki lasera, osoby poddające się depilacji w wielu przypadkach czuły nieznaczny ból, niemniej jednak technologie stosowane we współczesnych urządzeniach do depilacji sprawiają, że usuwanie owłosienia przy pomocy lasera staje się dziś w zasadzie bezbolesne. Po depilacji na skórze może być widoczne zaczerwienienie, ale zwykle skóra regeneruje się w przeciągu najbliższych dni.
Ile zabiegów depilacji laserem przynosi satysfakcjonujące efekty?
Aby depilacja laserowa dała zadowalające efekty najczęściej konieczne jest poddanie się serii od sześciu do nieraz ośmiu zabiegów w cyklicznym odstępie ok. 8 tygodni. Jest to podyktowane cyklem wzrostu włosków, które mogą być w fazie wzrostu, przejściowej albo w uśpieniu, a laser może trwale zniszczyć włos jedynie w tej pierwszej fazie. Wydajność depilacji jest powiązana też z takimi czynnikami jak zawartość melaniny w skórze oraz odcień, grubość i gęstość włosów. Wypada zaznaczyć, że nie wszyscy mogą poddać się depilacji laserem. Zabieg ten nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób ze świeżą opalenizną oraz cierpiących na przewlekłe choroby skóry bądź w trakcie zwalczania jej infekcji. Przeciwwskazaniem jest też tatuaż w miejscu planowanej depilacji.