Są najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie świeżego powietrza – nic zatem dziwnego, że z roku na rok są coraz popularniejsze. Wentylatory dachowe nie są drogie, a ich wydajność pozwala używać ich w rozmaitych pomieszczeniach. Co należy wiedzieć o urządzeniach tego typu?
Wentylatory dachowe – zamontujesz je niezwykle szybko
Stawiając na kupno urządzenia dachowego, nie ma konieczności budowania specjalistycznych pomieszczeń. Niepotrzebne okazują się też rury wentylacyjne – medium wprowadza się do środka przez dziury w dachu od razu do danego pokoju.
Naprawa wentylatorów dachowych
Naprawa takich wentylatorów jest tak samo łatwa, co ich założenie. Wentylatory dachowe naprawia się na dachu, co dla osób przebywających w wentylowanym za ich pomocą obiekcie nie jest najmniejszą nawet niedogodnością. Ich naprawa nie wymaga też ich demontażu – wystarczy zdjąć specjalną klapę.
Inne wykorzystanie wentylatorów dachowych
Wentylatory dachowe mogą być używane również w połączeniu z tradycyjną wentylacją. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z ich eksploatacją, a w niektórych sytuacjach również podniesienie wydajności.
Jak wytwarza się wentylatory dachowe
Najczęściej spotykanymi typami wentylatorów dachowych są osiowe, promieniowe i bębnowe. Rozmaite są też surowce, z jakich produkuje się te wentylatory – od plastiku, przez blachę glinową, aż po mosiądz oraz stal konstrukcyjną.
Nietypowe zastosowania wentylatorów dachowych
Istnieją również wentylatory dachowe specjalnego przeznaczenia – między innymi urządzenia zapobiegające pożarom.