Technika liniowa

Technika liniowa

Konstrukcje urządzeń opartych o ruch wzdłużny w nowoczesnych technologiach realizowane są za pomocą prowadnic i wózków liniowych, które są częścią systemu techniki liniowej. Łożyskowanie w prowadnicy wykazuje 50-krotnie niższy współczynnik tarcia niż w przypadku łożyskowania ślizgowego. Dzięki dużej trwałości standardowe prowadnice mogą być z powodzeniem stosowane we wszelkich urządzeniach techniki liniowej, zajmujących się produkcją. Systemy techniki linowej są dlatego wykorzystywane na tak dużą skalę.

Elementy techniki liniowej

Rozpowszechniona technika liniowa to akcesoria o rozmaitych odmianach, które można swobodnie dobrać do osobistych upodobań oraz potrzeb. Mają one duże możliwości wykorzystania. Wszystko zależy w jakim celu chcemy je użyć. Do elementów techniki liniowej zaliczamy m.in.:

  • wałki prowadzące – stanowią doskonałe wsparcie systemów techniki liniowej i umożliwiają to, aby proces bez zakłóceń. Znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach.
  • wózki liniowe – odpowiednio zainstalowane, zapewniają doskonałą płynność. Wykorzystywane w nich mechanizmy zapewniają długotrwałą eksploatację.
  • śruby kulowe – zostały wyprodukowane z niezwykłą dbałością o każdy detal. Są wykorzystywane na szeroką skalę jako elementy techniki liniowej, w budowie różnego rodzaju maszyn przemysłowych.